nikan
مقایسه پرینترهای سه بعدی DLP با SLA :

مقایسه پرینترهای سه بعدی DLP با SLA :

مقایسه پرینترهای سه بعدی DLP با SLA : در این مقاله میخواهیم دو فناوری مهم پرینت سه بعدی رزینی و تفاوتهای آنها را شرح دهیم و به شما کمک کنیم تا بفهمید کدام نوع برای خرید و هدف کاری شما بهتر است. به صورت کلی، اصول پایه DLP و SLA بسیار شبیه بهم است. هر دو این فنارویها از پرتوی نوری استفاده می کنند تا رزین حساس به نور را وادار به پلیمریزاسیون (بسپارش) کنند. اما روشی که برای انجام این اصول در پیش می گیرند، چیزی است که آنها را از هم جدا می کند؛ در این مقاله به تفاوتهای بین این دو تکنولوژی نگاه دقیقی خواهیم داشت.

مقایسه پرینترهای سه بعدی DLP با SLA :

تکنیک Digital Light Processing:

فرآیند Digital Light Processing یا همان DLP (نوعی دیگر از Stereolitography)، به عنوان یک تکنولوژی چاپ سه بعدی که ریشه در یک تکنیک تصویرسازی دارد، در اواخر دهه 1980 در Texas Instruments به وجود آمد. در این روش یک سطح نورانی وجود دارد که باعث ایجاد پلیمریزاسیون و ساخت هر لایه می شود.با این حال ، این لایه ها چیزی شبیه FDM نیستند. آنها کمتر از صد میکرون نازک هستند و خیلی سریع شکل می گیرند. این لایه ها به جای پیوند دادن به یکدیگر از طریق ذوب شدن نادرست رشته های FDM ، بر روی سطح شیمیایی می چسبند ، در واقع ماده رزین را به یک ماده یکنواخت و ثابت تبدیل می کنند.

برای استعلام قیمت و خرید پرینتر سه بعدی از جهان سی ان سی اینجا کلیک کنید

پرینتر3بعدی نوری

برخلاف روش SLA، در روش DLP نور تنها در یک نقطه منحصر به فرد به رزین برخورد نمیکند، بلکه تمام سطح یک لایه همزمان شکل میگیرد (به عبارت دیگر، در این روش به کمک یک پرژکتور نوری، برشی کامل از مدل سه بعدی، یکباره تابیده می‌شود). در اینجا، الگوی روشنایی برای رسیدن به شکل مورد نظر در هر لایه امری حیاتی است؛ این اتفاق توسط یک ماسک که به وسیله یک آینه کوچک دیجیتالی (DMD) ساخته شده، رخ می دهد. این ماسک بین مسیر نور UV و رزین قرار می گیرد.

بخشهای مشترک

در واقع DMD یا digital micromirror device، یک ماسک دینامیک است که از حرکت آینه های بسیار کوچک به وجود می آید که نور را به رزین می رسانند یا از آن دور می کنند. این کار امکان ایجاد روشنایی (و پلیمریزاسیون) رزین در نقاط مختلف یک لایه را فراهم می کند. دستگاه های مدرن DLP معمولا از هزاران LED بسیار کوچک به عنوان منبع نور استفاده می کنند. حالت روشن و خاموش آنها را می توان جداگانه کنترل کرد و به همین دلیل میتوان رزولوشن XY را افزایش داد. برخی از پرینترهای DLP به جای DMD از یک صفحه LCD استفاده می کنند که البته تاثیر نسبتا قابل توجهی در افزایش قیمت آن داشته است.

مقایسه DLP با SLA

موارد مشترک:

وقتی در مورد مقایسه 3D Print با روشهای قالب گیری تزریقی صحبت می شود، یکی از موضوعاتی که معمولا پیش می آید تفاوت در خواص مکانیکی است: برای نمونه، برخلاف قطعاتی که به روش قالب گیری تزریقی تولید می شوند، قطعات پرینت شده به روش FDM دارای خواص ناهمسانگردی مکانیکی هستند؛ به این معنی که آنها نسبت به این که بارگذاری مواد در لایه ها به صورت موازی یا پشت سر هم انجام شود، خواص مکانیکی متفاوتی از خود نشان می دهند.

چاپگر رزینی

با توجه به حالت پایه مشترک عملیاتی، اصلا عجیب به نظر نمی رسد که رزین های آنها بسیار شبیه به هم هستند. هر دو به یک ماده اولیه حساس به نور (یا ترکیبی از چند ماده متفاوت) نیاز دارند که در تعامل با نور، گونه هایی واکنشی (رادیکال های آزاد، کاتیون ها، ترکیبات کربن مانند) را شکل دهند. اینها باعث فعال شدن فرآیند پلیمریزاسیون مولکولهای مونومر یا اولیگومر می شوند. در ضمن به نور حساس هستند و قابلیت پیوند متقابل برای ساخت یک جسم جامد را دارند.

نکته:

با این وجود، رزین های DLP و SLA لزوما قابل تعویض با یکدیگر نیستند. توجه داشته باشید که قدرت چگالی که در طول پرینت به وجود می آید در دو روش مذکور متفاوت است و رزین ها باید بتوانند به آن واکنش نشان دهند. همچنین، در هر دو مورد اندازه مولکول های مونومر در تعیین استحکام جسم تاثیر دارند. مونومرهای زنجیره کوتاه معمولا اجسام سخت تری می سازند، در حالی که مونومر های رنجیره بلند باعث قابلیت انعطاف بیشتری می شوند.

مزایای پرینتر FDM

  1. پرینترهای FDM تمایل دارند بسیار مقرون به صرفه باشند ، نسبتاً آسان کار کنند و مواد آنها به طور گسترده در دسترس باشد. پس برای استفاده از آنها برای پرینتر های خانگی بسیار مناسب هستند.
  2. FDM با دقت بیشتری به دست آمده اس.
  3. دوام: اشیاء چاپ شده FDM می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند ، و رشته های بهبود یافته همچنان دوام بیشتری به آنها می دهند.
  4. یادگیری چاپ سه بعدی: FDM مکانی عالی برای شروع کار هنگام آموزش دانش آموزان ، یادگیری نحوه کدنویسی برای چاپ سه بعدی یا استفاده از چاپگر سه بعدی شخصی شما است.

لیزر ماوراء بنفش

چاپگر هر یک از این لایه ها را با استفاده از لیزر ماوراء بنفش ، به کارگردانی آینه های اسکن X و Y ساخته می کند. دقیقا قبل از هر چرخه چاپ ، یک تیغه recoater روی سطح حرکت می کند تا اطمینان حاصل شود که هر لایه نازک از رزین به طور مساوی در جسم پخش می شود. چرخه چاپ به این روش ادامه می یابد ، و ساختن اشیاء سه بعدی از پایین به بالا. چاپگر SLA با استفاده از یک دستورالعمل بسیار پیچیده و سه بعدی شی مورد نظر را چاپ میکند. این چاپگر به طور معمول پایه ای را برای جسم 3D ایجاد می کند. در هنگام ساختن شیء به وسیله لایه ، پایه از طریق مخزن مایع حرکت می کند ، به آرامی آن را از پایین به بالا می برد.

برای استعلام قیمت و خرید سی ان سی چوب از جهان سی ان سی اینجا کلیک کنید

مزایای پرینتر سه بعدی SLA

  • اگر لایه ها جدا از هم نیستند و کمتر از صد میکرون هستند ، می توانید اشیاء با جزئیات باورنکردنی ایجاد کنید.
  • انواع رزین های موجود نورپردازی های مختلف و همچنین گزینه های مختلفی را در اختیار کاربران قرار میدهد که می توانند در شیء نصب کنند.

به طور کلی ، این خلاقیت ها نیز بسیار قوی تر از اشیاء FDM خواهند بود. این کار به اشیاء SLA کاربردهای بسیار بیشتری می دهد. 3- SLA برای ایجاد نمونه های اولیه محصول برای اهداف آزمایش یا حتی تولید انبوه قطعات خاص مناسب تر است.

کلام آخر:

چاپگرهای سه بعدی و فناوری چاپ همیشه در حال پیشرفت است. همانطور که اتفاق می افتد ، با افزایش چشمگیر دستگاه ها و فرایندها ، قیمت ها همچنان سقوط خواهند کرد. اگر این مقاله را از بالا به پایین خوانده باشید ، اکنون درک اولیه خوبی از چاپگرهای مختلف 3D و نحوه کار آنها خواهید داشت. همچنین می توانید از انواع متریال چاپگر و صنایعی که از آنها استفاده می کنید مطلع شوید. و اگر تصمیم به خرید پرینتر سه بعدی دارید میتوانید همین حالا با مجموعه جهان سی ان سی تماس بگیرید.